چرا باید از نرم‌افزار MAXQDA استفاده کنیم؟

نرم‌ افزار maxqda برای کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی استفاده می‌شود. نرم افزار مکس کیو دا در رویکردهای مختلف پژوهش کیفی از جمله گراندد تئوری، پدیدارشناسی، تحلیل محتوا، پژوهش تاریخی، مطالعه موردی استفاده می‌شود. اهمیت تحلیل داده‌های کیفی این سوال را ایجاد می‌کند که از روش دستی استفاده کنیم یا این کار را با کمک نرم ‌افزارهای تحلیل داده های کیفی انجام دهیم؟

باور موجود در مورد انجام کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی

تحلیل داده‌های کیفی کار تخصصی است. بسیاری از اساتید معمولاً همکاران، پژوهشگران و دانشجویان را به استفاده از روش دستی ترغیب می‌کنند. آن‌ها توصیه می‌کنند که برای تحلیل داده‌های کیفی و کدگذاری آن‌ها از روش دستی استفاده شود.

 روش دستی یکی از راه‌های اساسی برای کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی است. یکی از معایب روش دستی این است که فرآیند کار و زمان لازم برای انجام کار را طولانی می‌کند. هچنین روش دستی، دسترسی همزمان به کدها، قطعات کدگذاری شده و مصاحبه‌ها را فراهم نمی‌کند. خصوصاً زمانی تعداد اسناد و کدها زیا باشد این مشکل بیشتر خود را نشان می‌دهد. بنابرابن در پاسخ با این چالش‌ها، شرکت‌هایی اقدام به ساخت نرم‌افزارهای کامپیوتری برای کمک به پژوهشگران کردند. نرم‌افزارهایی مانند نرم افزار maxqda سال به سال به روز شده و خود را با نیازهای کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی سازگار می‌کنند.

نرم‌افزارهای مختلف تحلیل کیفی

برای کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی، نرم‌افزارهای مختلفی توسعه یافته‌اند. استفاده از نرم‌افزار جهت کدگذاری داده‌های کیفی، این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرده تا به صورت همزمان کدها، قطعات کدگذاری شده و مصاحبه‌ها را در اختیار داشته باشند. همچنین با چند حرکت ساده، به همه موارد مورد نظر در ارتباط با یک کد خاص دسترسی داشته باشند. یکی از نرم افزارهای کدگذاری داده های کیفی نرم افزار مکس کیو دا است.

مثال زیر از نرم افزار maxqda است. فرض کنید شما یک کد را در نظر دارید و نمی‌دانید در چه مصاحبه‌ای وجود دارد. چه کسی آن را عنوان کرده و شما آن را به چه قطعه‌ای از متن داده‌اید. با یک حرکت خیلی ساده در نرم‌افزار می‌توانید این مصاحبه را پیدا کرد. قطعه‌ای که به آن کد داده شده را پیدا کنید. گاهی این قطعه و این کدها فراوانی بیشتر از یک مورد دارند و بالای ۱۰ یا ۲۰ عدد فراوانی دارند. بنابراین پیدا کردن دستی این ۲۰ قطعه در مصاحبه‌های مختلف، کاری سخت و وقت گیر خواهد بود. در حالی که در عرض چند ثانیه این کار در نرم‌افزار به راحتی برای شما انجام خواهد شد. قطعات کدگذاری شده مشخص شده و به راحتی می‌توانید حتی مصاحبه‌هایی که شما این قطعات را انتخاب کرده‌اید، شناسایی کنید.

نرم افزار maxqda چیست؟
مطالعه‌ی این مقاله

نرم‌افزارهای مختلفی برای کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی وجود دارند. در این بین می‌توان نرم‌افزار maxqda، nvivo و atlas.ti را نام برد. این سه مورد تقریبا سرآمد نرم‌افزارهایی هستند که در حوزه کدگذاری و تحلیل داده های کیفی رونمایی شده‌اند. البته نرم‌افزارها و سامانه‌های انلاین دیگری نیز برای تحلیل داده های کیفی وجود دارند. این سامانه ها را می‌توان در اینترنت جستجو و پیدا کرد.

یکی از نرم افزارهای خیلی خوبی که برای تحلیل داده‌های کیفی وجود دارد، نرم افزار nvivo است. نرم افزار Atlas.ti هم این قابلیت‌ها را داره که به خوبی ما می‌توانیم در کدگذاری و تحلیل داده های کیفی استفاده کنیم. این نرم‌افزار نیز قابلیت های خیلی خوبی را در اختیار پژوهشگران در حوزه تحقیق و پژوهش کیفی قرار می دهند. یکی از معایب این دوتا نرم افزار این است که سازگاری خوبی با زبان فارسی ندارند. این عدم سازگاری با زبان فارسی باعث شده است که میزان استفاده از این نرم افزارها در ایران به مراتب پایین‌تر از نرم افزار maxqda باشد.

نرم افزار maxqda، نرم افزاری است که با پیشرفت روز به روز، قابلیت های بی شماری را در اختیار پژوهشگران حوزه پژوهش کیفی قرار داده است. یکی از قابلیت های بسیار خوب این نرم افزار برای پژوهشگران ایرانی قابلیت سازگاری بسیار بالا با زبان فارسی است. خصوصاً در ورژن ها و نسخه های جدید این نرم افزار این قابلیت بهتر شده است. ورژن‌های جدید نرم افزار مکس کیودا، زبان فارسی را به خوبی حمایت میکنند. شما در تایپ اسناد، ویرایش اسناد و در کد گذاری و مراحل مختلف کدگذاری و تحلیل می‌توانید از قابلیت سازگاری با زبان فارسی استفاده کنید.

نرم‌افزار maxqda در کشور ما ایران نسبت به دو تا نرم افزار دیگر مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرد. در پژوهش و بررسی ساده‌ای که در استفاده از نرم افزار maxqda، Nvivo و Atlas.ti در سایت pubmed، انجام شد. به خوبی می‌توانیم مشاهده کنیم که میزان استفاده از نرم افزار nvivo در سطح دنیا خیلی بالاتر از ۲ تا نرم افزار دیگر یعنی maxqda و Atlas.ti است. در حالی که در کشور ما ایران میزان استفاده از نرم افزار maxqda به مراتب بالاتر Nvivo و Atlas.ti است.

maxqda 2020 نرم‌افزاری فراتر از انتظار
مطالعه‌ی این مقاله
نرم افزار maxqda

در مورد قابلیت‌های خیلی عالی نرم‌افزارهای تحلیل داده کیفی و خصوصاً نرم افزار maxqda می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  قابلیت وارد کردن اسناد مختلف به نرم افزار: مانند اسناد متنی، pdf، صوتی، ویدئوی، تصویری، کامنت‌های یوتیوب، اسناد صفحه گسترده، جداول و … . موارد مختلفی را می‌توانیم وارد نرم‌افزار maxqda کرده و کار کدگذاری و تحلیل را روی این داده‌ها انجام بدهیم.
 • کدگذاری به روش‌های مختلف در نرم‌افزار maxqda: یکی از قابلیت های خیلی عالی نرم افزار مکس کیو دا، قابلیت creative coding است. ما می‌توانیم از با استفاده از این قابلیت و فضایی که نرم‌افزار در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد کار کدگذاری و همچنین کار طبقه‌بندی و یکی کردن کدها یا به اصطلاح مرج کردن کدها را در فضای کاملاً خلاقانه انجام دهیم و مدت زمان لازم برای این کار رو به نسبت بالایی کاهش دهیم.
 • از قابلیت‌های خیلی خوب دیگر نرم‌افزار maxqda بازیابی کردن یا مراجعه مجدد به سگمنت‌ها یا قطعات کدگذاری شده است. در فرآیند تحلیل و مقایسه کدها و قطعات کدگذاری شده می‌تواند به پژوهشگران حوزه پژوهش کیفی کمک شایانی کند.
 • قابلیت‌های بالایی که نرم‌افزارهای تحلیل کیفی خصوصاً نرم افزار مکس کیو دا دارند، باعث می‌شود بتوان به صورت همزمان مصاحبه‌ها، اسناد، کدها و قطعات کدگذاری شده را در یک فضا در اختیار داشته و به راحتی بین آنها جابجا شد. از کدی به کدی دیگر مراجعه کرد. کدها را به صورت نزدیک به نزدیک و به صورت دور به دور کنار هم در داخل طبقات با هم مقایسه کرده و کار تحلیل رو به شکل خیلی ویژه انجام داد.
 • از قابلیت‌های بسیار عالی دیگه نرم‌افزارهای تحلیل داده‌های کیفی این است که این نرم‌افزارها مختص به رشته خاصی نبوده و برای رشته‌های مختلف قابلیت استفاده دارند. رشته هایی مثل مدیریت، پرستاری، مامایی، علوم انسانی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، زبان انگلیسی، زبان فارسی و هر روشیکه  روی داده های کیفی کار کند، می‌تواند جهت تحلیل و کدگذاری داده ها از این نرم‌افزار استفاده کند.

دوره جامع آموزش نرم افزار maxqda 2018

(دیدگاه 2 کاربر)

۲۲۴,۹۰۰ تومان

توضیحات

آموزش نرم‌ افزار ۲۰۱۸ MAXQDA

آموزش نرم افزار ۲۰۱۸ Maxqda دوره‌ای کاربرد است. در این دوره سعی شده است تا با آموزش گام به گام نرم‌ افزار MAXQDA ۲۰۱۸، از نصب تا خروج داده‌ها، بستری فراهم شود تا آشنایی کاملی با نرم‌افزار و کارکردهای آن ایجاد شود. در ادامه، جلسه به جلسه مباحث جدید به صورت کاملا کاربردی و کارگاهی ارائه شده است. آموزش های این دوره برای ورژن ۲۰۱۸، ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ورژن ۱۲ قابلیت  استفاده دارد. یکی از چالش‌های اصلی پژوهشگران کیفی کار با استفاده صحیح از این نرم‌افزار مرتفع می‌شود. اصلی‌ترین پژوهشگران کیفی کار بحث زمان زیاد تحلیل و سختی دسترسی به اسناد است. نرم افزار maxqda 2018 این چالش را به خوبی برطرف می کند.  

مدرس دوره

مدرس دوره آموزش نرم افزار Maxqda 2018 دانش‌آموخته دکترای پرستاری می‌باشد که سابقه چندین سال کار با نرم‌افزار در تحقیق کیفی و همچنین شرکت در دوره‌های مختلف آموزشی را دارد. دکتر عزیز شمسی دارای مدرک معتبر MAXQDA Trainer از سایت اصلی نرم‌افزار MAXQDA است. برای دیدن اطلاعات مدرس در سایت اصلی نرم‌افزار کلیک کنید.
maxqda professional trainer
گواهی مدرس حرفه ای maxqda
جهت تهیه فیلم‌های آموزشی از نرم‌افزار Camtasia studio استفاده شده است که یکی از بهترین نرم‌افزارهای تولید محتوای الکترونیکی می باشد. نهایتا سعی شده است تا آموزشی با کیفیت و کاملا کارکاهی و کاربردی ارائه گردد.                                                   

چرا باید از آموزش نرم‌افزاز Maxqda استفاده کنم؟

نرم‌افزار MAXQDA یکی از بهترین نرم‌افزارهای حال حاضر دنیا جهت کار با داده‌های کیفی می‌باشد. این نرم‌افزار با قابلیت‌های بالایی که دارد می تواند به پژوهشگران در مراحل مختلف کار از جمله جمع‌آوری داده‌ها، سازماندهی پیشرفته داده‌ها، کمک به تحلیل داده‌های با قابلیت‌های فوق‌العاده نرم‌افزار و همچنین به نمایش در آوردن اطلاعات و نتایج با روش‌های مختلف کمک کند. در نرم‌ افزار MAXQDA 2018 با اضافه کردن قابلیت های جدید و بهینه‌سازی قابلیت‌های قبلی مانند بهبود رابط کاربری، Paraphrasing، smart coding tools، بهبود MAXmap و … قابلیت‌های نرم‌افزار افزایش زیادی پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با فلسفه استفاده از نرم‌افزار maxqda 2018 در کار کدگذاری و تحلیل داده‌های کیفی مقاله “چرا باید از نرم‌افزار MAXQDA استفاده کنیم” را بخوانید.
گراندد تئوری و maxqda
مطالعه‌ی این مقاله
 

دوره آموزش نرم افزار maxqda برای چه کسانی مفید است؟

دوره آموزش کار با نرم افزار maxqda 2018 می تواند برای پژوهشگران رشته‌های مختلف از جمله، علوم اجتماعی، روانشناسی، علوم سیاسی، پرستاری، مدیریت، ادبیات و پژوهشگران که کار کیفی انجام می‌دهند، لازم و مفید باشد. در کل با توجه به انعطاف پذیری بالای نرم‌افزار maxqda در موارد مختلف پژوهشی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می‌توان از این نرم‌افزار در مطالعات مرور سیستماتیک نیز استفاده کرد.

محتویات دوره

محتویات دوره آموزش نرم افزار maxqda 2018 شامل ۷ جلسه و ۱۰ فیلم آموزشی به مدت ۹ ساعت و ۲۷ دقیقه می‌باشد که در زیر جزئیات هر جلسه آورده شده است.   

جزئیات دوره آموزشی در هر جلسه

جزئیات دوره آموزشی کار با نرم افزار maxqda 2018 شامل موارد زیر است: جلسه اول آموزش Maxqda: در این جلسه ابتدا نرم‌ افزار MAXQDA 2018 معرفی شده است. در ادامه کارکردهای نرم‌افزار و همچنین شمای کلی از محیط نرم‌افزار شامل پنجره‌ها و منوهای مختلف، آموزش داده شده است. جلسه دوم آموزش Maxqda: در این جلسه اسناد مختلفی که می‌توان وارد نرم‌افزار کرد معرفی شده اند. همچنین راه‌های وارد کردن اسناد مختلف مانند فایل متنی، PDF، جداول، فوکوس گروپ، داده‌های توییتر، یوتیوب و صفحات وب و … به صورت مرحله به مرحله اموزش داده شده است. جلسه سوم آموزش Maxqda: این جلسه شامل سه بخش و ۱۸۰ دقیقه آموزش کدگذاری است. در این جلسات راه‌های مختلف کدگذاری از جمله، کدگذاری استقرایی و قیاسی، نحوه طبقه بندی کدها و همچنین، creative coding و smart coding tools خدمتتان دوستان ارائه شده است. جلسه چهارم آموزش Maxqda: در این جلسه در مورد کار با کدها با استفاده از پنجره retrieving segment بحث شده است. با استفاده از آموزش‌های این جلسه می توانید کدهای مختلف از مصاحبه ها را با مقایسه کرده و در مورد مفاهیم مطالعه، نتیجه گیری کنید.
نرم افزار maxqda چیست؟
مطالعه‌ی این مقاله
جلسه پنجم آموزش Maxqda: در این جلسه در مورد کارکردهای جدید و مفید نرم‌افزار مانند، memo, variables, paraphrasing, summarizing صحبت شده است. جلسه ششم آموزش Maxqda: در این جلسه ابزارهای مختلف تحلیلی مانند visual tools , MAXmap به صورت کاملا حرفه‌ای آموزش داده شده‌اند. در پایان این جلسه شما می توانید مدل های مفهومی مختلف از کدگذاری خود را ترسیم نموده به از ان خروجی مناسب تهیه نمایید. جلسه هفتم آموزش Maxqda: در نهایت در جلسه آخر، در نهایت در جلسه آخر، راه‌های مختلف خروج اطلاعات از نرم‌ افزار maxqda 2018 ارائه شده است. این حلسه می تواند برای دانشجویان خیلی مفید و کاربردی باشد. راه های مختلف خروجی گرفتن از پنجره های مختلف نرم افزار و همچنین از تحلیل ها به روشنی بیان شده است.   جدول سرفصل دروس ارائه شده در دوره آموزش نرم افزار Maxqda 2018 (مکس کیودا)
ردیف جلسه سرفصل دروس مدت زمان
۱ جلسه اول معرفی، آموزش نصب، آشنایی با نرم افزار و شروع کار با نرم افزار ۴۰ دقیقه
۲ جلسه دوم آموزش ورود اسناد مختلف به برنامه ۶۰ دقیقه
۳ جلسه سوم آموزش کدگذاری به روش‌های مختلف ۱۸۰ دقیقه
۴ جلسه چهارم آموزش نحوه ی جستجوی کدها ۶۰ دقیقه
۵ جلسه پنجم کار با مموها و متغیرها ۶۰ دقیقه
۶ جلسه ششم ابزارهای تحلیلی و مکس مپ ۱۲۰ دقیقه
۷ جلسه هفتم خروجی گرفتن از اطلاعات ۶۰ دقیقه
 

مزایای استفاده از این دوره آموزشی

مزایای استفاده از این دوره آموزشی شامل موارد زیر است:
 • پشتیبانی کار با نرم‌افزار MAXQDA به مدت یک سال
 • عضویت در گروه تلگرامی پشیبانی گروه آموزشی هنر تحلیل
 • ارائه‌ی پیشنهادهای تخفیفی سایر دوره‌های آموزشی
 • معرفی به گروه‌های نرم‌افزاری معتبر جهت دریافت لایسنس نرم‌افزار MAXQDA

تماس با ما

تماس با ما از طریق شماره ۰۹۱۴۱۸۷۲۱۹۳امکان پذیر است. برای شرکت در دوره‌های مجازی و مشاوره در شبکه های اجتماعی درخواست خود را ارسال و ثبت نام نمایید.

2 دیدگاه برای دوره جامع آموزش نرم افزار maxqda 2018

 1. نرم افزار maxdqa تحلیل کیفی آموزش نرم افزار maxqda maxqda

  سمیه (خریدار محصول)

  خیلی عالی بود، دستتون درد نکنه
  دوره غیر حضوری اینجوری ندیده بودم

  • نرم افزار maxdqa تحلیل کیفی آموزش نرم افزار maxqda maxqda

   عزیز شمسی (خریدار محصول)

   سلام
   امیدوارم مفید بوده باشه و ازش بتوانید در کارتون استفاده کنید

 2. نرم افزار maxdqa تحلیل کیفی آموزش نرم افزار maxqda maxqda

  Samina

  واقعا عالی بود دستتون طلا.منتظر کارای بعدی تون هستیم

  • نرم افزار maxdqa تحلیل کیفی آموزش نرم افزار maxqda maxqda

   عزیز شمسی (خریدار محصول)

   سلام
   ممنونم، ان شاء الله به زودی

دیدگاه خود را بنویسید

شاید شما این را نیز دوست داشته باشید…

1 دیدگاه دربارهٔ «کاربرد نرم افزار maxqda چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

جلسه اول دوره جامع آموزش نرم‌افزار maxqda را رایگان دریافت کنید

این فرصت استثنایی را از دست ندهید
دانلود کنید
close-link
متخصص گوگل اسکالر(اسکولار) شوید
شرکت در دوره‌ی آموزشی
close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
به بالای صفحه بردن