تحقیق یا پژوهش؟

تحقیق یا پژوهش؟

تحقیق و پژوهش دو واژه‌ای هستند که در ادبیات به وفور دیده می‌شود. نحوه‌ی استفاده این دو واژه باعث ایجاد سردرگمی و ابهام شده‌ است. چرا که در بعضی جاها به جای یکدیگر استفاده شده و در جایی دیگر معنا و مفهوم متفاوت دارند. در این نوشته می‌خواهم به طور کامل نظرات پژوهشگران را آورده و نهایتا یکی از این دو واژه را برای استفاده در ادبیات پیشنهاد کنم.

آموزش پژوهش

نتایج این نظرسنجی نشان داد که ابهام زیادی در مورد این دو واژه وجود دارد. بیشتر ار 50 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بیان کرده بودند که این دو واژه با هم فرق دارند. درحالی‌که مفهوم این دو واژه مشابه است. همچنین درصد بالایی از شرکت‌کنندگان بیان کرده بودند که تحقیق فهم بهتری را می‌رساند. درحالی‌که تحقیق یک واژه‌ی عربی است. نتایج این نظرسنجی را در تصاویر روبرو می‌بینید. برای دیدن پیج اینستاگرام گروه هنر تحلیل روی تصاویر کلیلک کنید.

پژوهش؟

پژوهش در فرهنگ لغت معین و عمید به معنای جستجو و تحقیق علمی است. پژوهش در عمل به معنای بررسی یا جستجویی سخت‌کوشانه و با هدف کشف واقعیت‌های جدید و تفسیر صحیح این واقعیت‌ها، تجدید نظر در نتیجه‌گیری‌ها، نظریه‌ها و قوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت‌های کشف شده و به کارگیری عملی نتیجه‌ها، نظریه‌ها و قوانین جدید است. از سوی دیگر پژوهش فرآیند رسیدن به راه‌حل‌های قابل اطمینان از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیر داده‌ها به گونه‌ای منظم، سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده است.

تحقیق؟

تحقیق در فرهنگ معین یعنی، درست کردن و درستی امری را بررسی کردن. عمید در فرهنگش، این واژه را پژوهش و حقیقت جویی نامیده است. تحقیق واژه‌ای عربی و از ریشه حق و مصدر باب تفعیل است. و در لغت به معنای راست کردن سخت، درست کردن وعده و ثابت شدن آمده است.

تبدیل فایل صوتی به متن
مطالعه‌ی این مقاله
تحقیق یا پژوهش

نتیجه گیری

نتایج نظرسنجی نشان داد که:

– تحقیق و پژوهش تقریباً مفهوم مشابهی در بین مردم دارند.

– 50 درصد مردم بر این باورند که این دو واژه‌ متفاوت هستند در حالی که این دو واژه به یک معنی هستند.

– تحقیق ریشه‌ای عربی دارد و پژوهش واژه‌ی معادل آن در فارسی است.

 

تحقیق یا پژوهش

پیشنهاد

پیشنهاد می‌شود به جای واژه‌ی تحقیق که یک واژه‌ی عربی است، از واژه‌ی پژوهش که یک واژه‌ی فارسی است، استفاده شود.

محصولات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

جلسه اول دوره جامع آموزش نرم‌افزار maxqda را رایگان دریافت کنید

این فرصت استثنایی را از دست ندهید
دانلود کنید
close-link
متخصص گوگل اسکالر(اسکولار) شوید
شرکت در دوره‌ی آموزشی
close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
اسکرول به بالا