تبدیل فایل صوتی به متن

تبدیل فایل صوتی به متن یکی از چالش‌های پژوهش‌گرانی است که روی فایل صوتی پژوهش انجام می‌دهند. در واقع زمانی که می‌خواهیم یک فایل صوتی را تحلیل کنیم بهتر است که به متن برگردانده شود. برای این منظور پژوهش‌گران بعد از گوش دادن به فایل صوتی اقدام به تایپ آن می‌کنند.

 

چالش‌های تبدیل فایل صوتی به متن به روش سنتی

چالش‌های تبدیل فایل صوتی به متن با روش سنتی یعنی گوش دادن به صوت و تایپ دستی، صرف زمان زیاد است. این زمان برای تایپ و تبدیل یک فایل صوتی ۱ ساعته نزدیک به ۳ ساعت می‌باشد. این زمان در پژوهش کیفی که پژوهش‌گر با تعداد زیادی فایل صوتی و مصاحبه درگیر است، چالش بزرگی است. تبدیل تعداد زیادی فایل صوتی به متن زمان زیادی که می‌توانست جهت تحلیل استفاده شود را هدر خواهد داد.

 

راه‌کارهای حل چالش موجود

راه‌کارهای حل چالش تبدیل فایل صوتی به متن متنوع هستند. پژوهش‌گران به عنوان یک راه‌کار کار را به افرادی دیگر واگذار می‌کنند. این کار می‌تواند میزان اطمینان به نوشته‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. از راه‌کارهای دیگر می‌توان به نرم‌افزارهای اتوماتیک تبدیل فایل صوتی به متن نام برد. این نرم‌افزارها با وجود قابلیت زیاد ولی چالش‌های مختص به خود دارند. خصوصاً برای زبان فارسی این چالش‌ها بیشتر است. یکی از چالش‌ها ساپورت نکردن این نرم‌افزارهای از زبان فارسی است. بعد از این کار به راحتی می‌توان فایل متنی را وارد نرم‌افزار maxqda کرد. نرم‌افزار maxqda به تحلیل آسان‌تر و سریع‌تر کمک می‌کند.

maxqda 2020 نرم‌افزاری فراتر از انتظار
مطالعه‌ی این مقاله

 

 

سامانه speechtexetr

سامانه speechtexter راه مناسبی برای تبدیل فایل صوتی به متن است. این سامانه رایگان است. همچنین یکی از مزیت‌های آن پشتیبانی از زبان فارسی است. شما می‌توانید مطابق تصویر زیر زبان فارسی را انتخاب کنید. برای ورود به سامانه speechtexter روی تصویر کلیک کنید.

 

speechtexter

 

persian selection

 

 

برای بالا بردن کیفیت و اطمینان بیشتر به سامانه speechtexter راه‌کارهایی وجود دارد. در این نوشته سعی داریم بیشتر در مورد این سامانه صحبت کنیم. برای استفاده بهینه از این سامانه و تبدیل فایل صوتی به متن، فایل ویدئویی زیر ببینید. در این فایل ویدئویی نحوه‌ی استفاده صحیح از این سامانه برای داشتن بهترین کارآیی توضیح داده شده است.

فیلم آموزش  تبدیل راحت فایل صوتی به متن

برای دریافت فیلم آموزشی ثبت‌نام کنید
می‌خواهم ویدئو را دریافت کنم
با دیدن این فیلم آموزشی زمان خود را ذخیره کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

جلسه اول دوره جامع آموزش نرم‌افزار maxqda را رایگان دریافت کنید

این فرصت استثنایی را از دست ندهید
دانلود کنید
close-link
متخصص گوگل اسکالر(اسکولار) شوید
شرکت در دوره‌ی آموزشی
close-image

فیلم آموزش  تبدیل راحت فایل صوتی به متن

برای دریافت فیلم آموزشی ثبت‌نام کنید
می‌خواهم ویدئو را دریافت کنم
با دیدن این فیلم آموزشی زمان خود را ذخیره کنید
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
اسکرول به بالا